Botox ve Dolgu Uygulamaları

botox uygulamasiBotox  niçin  uygulanır?

Botox, istenmeyen ve ciltte  kalıcı  hasar  yaratabilen, kırışıklık yapan kas  kasılmalarının geçici olarak yavaşlatılmasıdır. Terleme tedavisi, baş ağrısı tedavisi ve özel kas hastalıklarında da kullanılır.

Estetik amaçlı nerelere yapılır?

En çok uygulanan bölgeler alın,göz çevresi olmakla beraber boyun, çene, dudak çevresi, burun, alt yana. v.s  uygulamalarda yapılabilmektedir. Kişiyi bir bütün olarak değerlendirip estetik açıdan en doğru bölgelere yapılmalıdır. Gereksiz kasılarak boyun sarkması, burun düşmesi,dudak çevresi v.s kırışıklık oluşturabilecek bölgelerede önlemek amaçlı yapılır. Ancak standartın dışındaki bölgeler, bu konuda gerçekten deneyimli, anatomiye hakim hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Botox kasları zayıflatıp, daha sonraki yıllarda sarkmalara sebep olabilir mi?

Hayır. Botox ciltte kırışıklık yapmayacak şekilde kas hareketini yavaşlatır, kasta tamamen felç oluşturmaz. Kas küçük kasılmalarına devam eder, bu nedenlede atoni ve sarkma nedeni değildir.

Uzun etkili botox var mıdır?

Botoxun yüzdeki etkisi  6  aya kadar sürer. Ancak düzenli yapıldığı zaman istenmeyen kas kasma alışkanlığı unutulacağı için, başlangıca göre uygulama aralıkları uzayabilir. Terleme için yapılan uygulamanın etkisi daha uzundur, 8 -9 ay sürer.

Dolgu nedir, dolgu nasıl yapılır?

Dolgu; yüzde veya vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan, var olan doku eksikliğini doldurma işlemidir. 3 çeşit dolgu vardır.

  • Geçici dolgu,
  • Kalıcı dolgu,
  • Yağ dolgusu.

Geçici dolgular içinde en çok kullanılan Hyalüronik asit içeren dolgulardır. Polisakkarit olan doğal şekerdir. Çok geliştirilmiş olup her bölge için farklı yoğunlukta çeşitliliği vardır. Kalıcı dolguların yan etkisi olduğundan çok ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir, tercih edilmeyen dolgulardır. Yağ dolguları, vücudun herhangi bir bölgesinden alınıp hazırlandıktan sonra kullanılır. Cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Dolguların süresi ne kadardır?

Geçici dolguların süresi eskiden 3-4 aydı ancak artık dolgular çok geliştiğinden dolayı daha uzun etkisi vardır. Kliniğimizde FDA onaylı dolgular kullanılmakta olup etkisi yaklaşık 1 yıldır. Hareketsiz bölgelerde dolgu etkisi daha da uzun sürer.

Dolgular hangi bölgelere yapılır?

Dolgu çökme ve doku kaybı olan yüz ve vücuttaki her bölgeye yapılabilir. Kişi bütün olarak değerlendirilmeli ve öneriler ona göre yapılmalıdır.

Dudak, şakak, yanak, çene düzeltmek, burun şekillendirmek, yüz şekillendirmek, asimetriyi düzeltmek, kaş arası derinliğini, vücutta rahatsız eden bölgeleri düzeltmek (örn: derin sırt gamzesi v.s) amacıyla da dolgu uygulanabilir.

Ayrıca dolgu maddelerinin cilt altına uygulanan daha az yoğun formları, tüm cilt altına verilerek daha diri, parlak bir görünüm oluşturulması da sağlanır.

Dergi ve televizyonlardaki yapay görünümler bizleri korkutuyor, bu görüntüye neden olan uygulamalar nelerdir?

Bu çok sık sorulan bir sorudur. Hatta halk arasında en çok bilinen işlem botox olduğu için, bu görüntülerin botox ile mi oluştuğu sorulur. Bu görüntüler pek çok işlem ve operasyon sonucu oluşabilir. Çoğunlukla abartılı görünüm yaptıranlar, bu görüntüyü arzulayanlar, doktorları da o noktaya zorlamaktadır. Bu konudaki başarı, hastanın tam olarak isteğini algılamaktan geçer. Hasta ile gelinebilecek en doğru noktayı iyi ifade edebilmek, en sağlıklı yöntem ve ürünü deneyimli bir şekilde uygulamakla mümkündür.

Dolgu fiyatları nedir?

Dolgu fiyatları uygulanacak bölgeye ve miktara göre değişiklik gösterir.