Cilt ve Doku Gençliğini Sağlayan Kolajen ve Elastin Nedir?

Cildin yapıtaşları kolajen,elastin ve hyalüronik asittir. Dokuda bu yapılar iç içe geçmiş olarak bulunurlar ve cildin nemli,diri, sıkı görüntüsünü sağlarlar.Kolajen ve elastin protein yapısındadır.Genç kolajen, kapasitesinin 40 katı su tutma potansiyeline sahiptir.

Kolajen yalnızca ciltte değil, tüm iç organlarımızdada bulunur. Organları oluşturan hücrelerin birbirine tutunmasını sağlayan matrixin yapıtaşıdır. Dokularda bulunan kolajenin formları birbirinden farklıdır. Örneğin; cildi oluşturan esas kolajen, kolajenI ve kolajen III formudur. Yaş aldıkça kolajenler yıpranmaya eskimeye başlarken yeni kolajen, elastin üretimide yavaşlar, azalır. Eskiyen kolajenlerin su tutma kapasitesi azalır, yapı taşları zayıflayan cilt dokusunda kuruma, kırışıklık, sarkmalar oluşur, artar, cilt yaşlanır.

Tıpta, tanı ve tedavi yöntemlerinin koruyucu hekimliğin son yıllardaki gelişimi, ortalama insan ömrünü uzatmıştır. Bu yıl yaşlılık sınırının 75 yaş olduğu açıklandı. Uzayan orta yaş popülasyonun toplumda fonksiyonel ve sosyal olarak kabul görmesi, daha genç, sağlıklı ve dinç görünebilmesi gerekliliği, son 20 yılda anti-aging ve medikal estetik alanında çalışmaların, yöntemlerin, tedavilerin hızla gelişmesini sağladı. Son yıllarda ise dokunun yapıtaşı olan kolajen yapımının uyarılması, arttırılmasının önemi daha çok anlaşıldı. Dokuyu korumak, cildin yaşlanmasını yavaşlatmak için genç yaşlardan itibaren bilinçli yol izlenmelidir.

Yaşlanmayı yavaşlatmak için izlenecek yollar:

Yaşam Biçimi: Sigara, stresten uzak durmak. Günde 8 saat uyumak. Sağlıklı, dengeli beslenmek. Sosyal olmak. Hareketli olmak. Evde pet bulundurmak, pozitif olmak v.s

Cildi korumak: Cildi temiz tutmak, yaz-kış güneş koruyucu kullanmak. Cilde ve yaşa uygun krem kullanmak. 25 yaş itibariyle cildin ihtiyacı olan hyalüronik asit, vitamin, mineral, aminoasitler v.s gibi cilt aşıları ile cildin besinini, nemini cilt altına enjeksiyonla verilmesi ile cildin sağlık, gençliğini korumak, kolajen artışını sağlamak.

Antioxidan almak.

Ağızdan Kolajen almak: Son yıllarda özellikle sıvı formlarının ağızdan alınmasının kolajen üretimine, dolayısı ile doku gençleşmesine faydası çalışmalarda gösterilmeye başlamıştır. Özellikle sığır kolajeninden elde edilen helal formları oluşturulmuştur. Başlanırsa en az 2 ay alınmalıdır.

Ayrıca kolajenaz enzimi içeren hyalüronik asitle aktive edilmiş, enzim ve hyalüronik asit birlikteliği olan yeni ürünlerde dokuyu gençleştirmek, yaşlı dokudaki eski kolajeni yıkıp yeni kolajen yapımını sağlamak amacıyla dokuya enjekte edilmektedir. PB adlı bu üründe doku gençleşmesi ve daha sağlıklı bir doku oluşturmakta bize yeni alternatifler sağlamıştır.

Teknoloji ile kolajen artışı sağlanmaktadır. Scarlet, Ultera gibi bilinen güvenilir teknolojilerde ciltte kolajen artışı sağlar.

Bu uygulamalar ve öneriler mutlaka bir doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır. Her birey özeldir ve o kişiye özel tedavi programı olmalıdır. Senede iki kez doktorunuza kontrol olmalı ve onun önerisi ile ev ürününüz belirlenmeli ve size özel uygulamalar yapılmalıdır. Cilt yaşı bugünkü imkanlarla 20 yaş daha genç tutulabilmektedir.