Göktürk Başarılı Kadın Yazısı

dr demet askin

Sizi başarıya taşıyan faktörler nelerdir?

Çalışmayı çok severim. Hedeflerimi belirler, onlara ulaşmak için azimle çalışırım, sanıyorum başarıya ulaşmamda en önemli etken bu özelliğim. Ayrıca olaylara ve insanlara hep güzel bakmaya, olumlu yönlerini ortaya çıkarmaya gayret ederim. Olumsuzluklarla hiç vakit kaybetmeden, bitmeyen insan sevgimle hedefime konsantre olurum.

İş hayatında erkek egemenliği hâkim? Bu durum sizi nasıl etkiliyor?

Bu konuda çok haklısınız yalnızca ülkemizde değil dünyada erkek egemenliği hakim. Ben yaşamım sürecinde bunu ağır hissetmeyen mutlu azınlıktanım sanırım. Hedeflerime bayan olduğum için ulaşamadığım hiç olmadı. Bayanlar daha çok çalışarak ve de her konuda daha dikkatli, disiplinli olarak ancak yerlerini erkekler kadar hak ettiklerini ispat etmek durumunda kalıyorlar.

Kadınların iş hayatında başarılı olması için sizce gereken şartlar neler?

Öncelikle birey olarak işinde başarılı olabilmek için o işi çok sevmek ve en iyisini yapmaya odaklanmak gerekir. Bayanlar, buna ilave olarak programlı olup, evlerine ait sorumluluklarını iyi organize ederlerse işlerinde daha başarılı olacaklarına inanıyorum. Evi, çocukları aksayan bayanın işine konsantre olabilmesi çok zordur.

İş hayatınızı Göktürk’te sürdürmenizin başarınızda önemi oldu mu? Aynı işi İstanbul’da Etiler ya da Ulus gibi semtlerde yapsaydınız yine başarılı olur muydunuz?

Göktürk’te iki yıldır bulunmaktayım. Kliniğimizin başarısının Göktürk’te lokalize olmakla alakalı olduğunu sanmıyorum. İşimi ve insanları çok seviyorum uzun bir tıbbi geçmişimin ve deneyimimin olmasının, iyi organize bir ekip olmanın başarıyı sağladığını ve bunu nerede olsak yakalayabileceğimizi düşünüyorum.

Kadınların hem sosyal hem de iş hayatında duygusal yönleri daha ağır basar diye düşünülür? İşinizde duygusal davrandığınız oluyor mu? Eğer oluyorsa bu sizi ve işlerinizi nasıl etkiliyor?

Kadınların daha duygusal ve duyarlı oldukları bir gerçek. Bunun büyük bir ruh zenginliği olduğuna, olumlu yönetildiği oranda büyük artılar sağladığına inanıyorum. Duygular, mantıkla yönetildiği taktirde sorunlar işe yansıtılmaz ve en doğru kararlar alınabilir. Ben çok uzun yıllar kalp cerrahisi anestezi ve yoğun bakım doktoru olarak çalıştım, hayatın sınırındaki insan sağlığıyla uğraştım. Duygusallaştığım anlar elbette oldu ancak hep hasta başında mantıkla onun için en doğrusunu yapmaya çalıştım. Duyguları unutacak kadar katı, sadece duygularla hareket edecek kadar hatalı olmamaya çalışmalıyız.

Anne olmak iş hayatınıza nasıl yansıyor? Aldığınız kararlara etki ediyor mu?

Anne olmanın insana her alanda olumlu katkısı olduğuna tüm kalbimle inanıyorum. Yanlızca çocukları, evi en emniyetli ve aksamayacak şekilde organize etmek gerekir. Çocuklarının bakımı iyi organize olmamış annenin iş performansı düşecektir. Ben bunu aile büyüklerimizin de desteğini alarak iyi organize edebildiğimi düşünüyorum, çocuklarım bana hiçbir kısıtlayıcılık getirmedikleri gibi onların ruhumu çok daha eğittiklerini düşünüyorum. İşimle ilgili aldığım kararları onlara göre değiştirmemi gerektirecek bir sebep olmadı.

İşinizle ilgili alacağınız kararlarda eşinize danışıyor musunuz?

Eşim, benim en iyi arkadaşım olduğu için her türlü kararımızı veya düşüncemizi paylaşır, birbirimize fikir veririz.

Göktürk’ün hem iş potansiyeli hem de daha da güzelleşmesi için önerileriniz nelerdir?

Göktürk’ün daha planlı ve güzel gelişmesini dilerdim. Ancak bundan sonra belediyemizin daha düzgün yapılanmaya önem vereceğini ümit ediyorum. Ayrıca buradaki kişilerin ihtiyaçlarını buradan karşılaması, ekonomik olarak hareketlenmeye katkıda bulunmaya çalışması çok iyi olur. Benim oğlum HEV’in ilk öğrencilerinden olduğu için 16 yıldaki gelişimi çok iyi görebiliyorum. Artık çok kalabalık ve trafik de sorun haline gelmeye başladı. Bisiklet alanları yapılmasının, kişilerin Göktürk içerisinde bisikletle dolaşmasının hava kirliliğini önlemeye ve beden sağlığına çok katkısı olacağını düşünüyorum.

Göktürk’ün yarınlarını iş alemi açısından nasıl görüyorsunuz?

Göktürk’ün 16 yıl önce çok gelişeceğini öngörmüştüm. Bugün gelinen noktada beni üzen, çok daha güzel ve yeşil bir yer olabilirdi. Ancak iş ve yerleşim alanı olarak çok daha gelişecek ve İstanbul’da ilerinin Etiler veya Ulus’u olacaktır. Yapılan yerleşim alanları doldukça, iş aleminin çok daha hareketleneceğine eminim. Ancak bu canlanma sevimliliğini, yeşilini kaybetmeden, insanların daha huzurlu hissedeceği şehir curcunası oluşturmayacak yapılanma ile olursa çok daha olumlu olacaktır. Çok da büyük olmayan bu alanda bisiklet gibi sağlıklı ulaşımı yaygınlaştırma yapılanmasını düşünmek sanırım doğru bir öner  ,umarım ilgililer bu öneri üzerinde düşünürler.

Yanınızda çalıştırdığınız personelle diyaloglarınızı nasıl sağlıyorsunuz? İş veriminin artması için ne gibi unsurlara dikkat ediyorsunuz?

Yanımızda çalışan arkadaşlarla bir aile gibiyiz. Merkezimize ait her kararda onların düşünceleri benim için çok önemlidir. Her öneriyi rahatça bizimle paylaşırlar. Elemanlarımızla başından beri beraberiz, onların da mesleklerinde gelişmeleri için gerekli katkıları sağlarız. Benim en önemli felsefelerimden birisi ‘ insan, yaptığı işi bir ibadet gibi, yapabileceğinin en iyisi olacak şekilde icra etmelidir’ ve ‘zaman, hayat yolunda boşa harcanamayacak ve kaybınınsa telafisi mümkün olamayacak bir süre’. Zamanı hepimiz iyi değerlendirmeli ve çalışkan olmalıyız. Arkadaşlarım da bu felsefeyi benimsediler, çok iyi yetiştiler. Onlar bizim için önemliler ve masanın ayakları gibi herkesin yeri çok değerli. Haklarının sonuna kadar korunduğunu da biliyorlar. Sanırım bu değerler onların işlerini sahiplenmesinin en önemli sebebi.