Leke Tedavisi

isom medikal  estetik diyet lekeLeke; cildin rengini oluşturan hücrelerin, lekeli bölgelerde daha fazla renk üretmesiyle oluşan koyulaşmalardır. Nedeni belli değildir. Çocukluk ve gençlik yıllarında fazla güneşe maruz kalan kişilerde daha çok görülür. Güneşlenme, hamilelik, hormon tedavileri, doğum kontrol hapları güneş lekelerini tetikleyen sebeplerdir. Cilt lekeleri, genellikle 20’li yaşlardan sonra görülür. Yüz, omuzlar, kol üstleri, dekolte gibi güneş gören bölgelerde görülür ve deriden koyu renkli, sınırları düzensiz, kabarık olmayan lekelerdir. Koyu renkli kişilerde ve bayanlarda daha sık görülür. Güneş lekeleri yüzeysel, derin veya karışık tipte cilde yerleşir. Wood’s Lamb dediğimiz özel bir lamba ile lekenin derinliği tesbit edilir. Yüzeysel lekelerin tedavisi kolayken, derin lekelerin tamamen geçirilmesi zordur. Lekeler çoğunlukla karışık tipte yerleşir.

Leke Sık Sorulan Sorular

Güneş lekesi olanlar güneşe çıkabilir mi?

Güneş lekesi olan kişiler daha dikkatli olmak şartıyla hepimiz saat 11-16 arası güneşe çıkmaktan kaçınmalıyız. Ayrıca yazın 30 ve üzeri, kışınsa 5 SPF içeren koruyucu kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Güneş lekesi tedavisi nasıl olur?

plexr leke tedavisiGüneş lekelerinin tedavisinde çok agresif olmamak gerekir, iyi inceleyip lekenin derinliğine doğru karar verip, agresif olmadan bir tedavi yöntemi oluşturulmalıdır. Derin lekelerin tamamen geçmeyeceği, hastaya iyi anlatılmalıdır. Bir anda yapılan agresif işlemler lekelerin aktive olmasına, hiperenflamasyona sebep olabilir. Güneş lekelerinin tedavisinde üçlü kombinasyona dikkat etmek gerekir:

1- Evde kullanılacak ürün: Tedaviye başlayan hekimin önereceği leke açıcı ürünler, evde mutlaka düzenli kullanılmalıdır.

2- Mutlak ve muhakkak güneş koruyucusu kullanılmalıdır. Ultraviyole A ve B ye karşı koruyucu kullanılmalıdır.

3- Kişinin leke tipine ve cildine göre lazer ya da diğer yöntemlerle tedavi uygulanmalıdır.

Cilt lekeleri tedavisinde yöntemler nelerdir?

  •     Kimyasal Peeling
  •     Cryotherapy (Dondurma yöntemi)
  •     Dermaroller ile dermaterapi
  •     PRP
  •     Lazerle Leke Tedavisi: Intese pulse Light
  •     Switched lazerler
  •     Fraxionel Lazerler (çok dikkatli olunmalı, agresif kullanılışı lekeyi arttırabilir)
  •     PLEXR PLUS SURGERY
  •     VPL (Variable Pulse Light)


Bu cilt leke tedavisi yöntemleri kombine edilerek de uygulanabilir.

Güneş lekeleri tedavisi ne zaman yapılır?

Leke tedavilerine eylülden sonra veya deniz mevsiminden sonra başlanması tavsiye edilir.