Su İçmenin Önemi

gunluk su tuketimiİnsanın yaşamını devam ettirmesi için en az oksijen kadar önemli olan suyun, vücutta  bir  çok görevi bulunur. 

Suyun hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için büyük önemi bulunur. İnsan, yaşamını yemek yemeden dört hafta devam ettirebilirken, su içmeden yaşayabilme süresi sadece 3-4 gündür. İnsan vücudunun su içeriği yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve fiziksel aktiviteye göre değişir.

Çocukların vücudunun su oranı yüksektir (%70, yeni doğan bebekte ise %90) ve yaş ilerledikçe suyun yerini yağ dokusu almaya başlar. Dolayısıyla yaş ilerledikçe suyu daha çok tüketmek gerekir. Yetişkinlerde vücut su oranı %60, yaşlılarda ise %50’dir.

Eğer vücutta az su bulunursa, kan yoğunlaşır ve bu da organlara çok az miktarda oksijen ve besin maddesi taşınmasına neden olur. Vücudunuzun su alımının yeterli olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, idrara dikkat etmektir. Açık renkli idrar, su ihtiyacını doğru karşıladığınızı gösterir. Eğer idrarınız koyu renkli ise, bu yeterince su almıyorsunuz anlamına gelir.